17 Of The Most Expensive Foods In The World


In an era where stretching our food budget has become a necessity, it’s hard not to admire those who indulge in extravagant culinary experiences, unaffected by price constraints. While we may not have the means to savor these luxurious delicacies ourselves, we can still marvel at them through captivating images. Join us as we embark on a virtual journey through 17 of the world’s most highly prized ingredients.

From the elusive 4-pound white truffle that dreams are made of to other extraordinary culinary treasures, we can only hope that someday such opulence will grace our tables. But until then, let’s revel in the exquisite allure of these ingredients and allow our imaginations to satisfy our cravings.

White Alba Truffle

white truffle.
Photo credit: fabrizio_esposito via Canva.

The white Alba truffle is a prized tuber that grows in Italy and is considered even more luxurious than its black truffle counterpart. In fact, a single 3.3 pound white Alba truffle sold for a staggering US$330,000 in 2007. Fragrant and explosive in flavor, it is best treated simply, such as thinly shaved over a bowl of risotto, pasta or scrambled eggs.

Beluga Caviar

caviar.caviar.
Photo credit: ToscaWhi via Canva.

Beluga caviar, gathered from Siberian sturgeon, is one of the world’s most expensive foods, known for its salty, earthy flavor. Iranian Beluga caviar holds the title for the most expensive caviar, with a kilogram costing around $25,000. Purists will say to eat it all by itself. Mother-of-pearl spoons are the best tool; do not use metal which could introduce off-flavors.

Wagyu Beef

wagyu.wagyu.
Photo credit: ahirao_photo via Canva.

In Japan, intensely marbled Miyazaki Wagyu beef is considered the best, and it has become popular around the world. In Las Vegas, a single ounce (28 grams) can cost up to $33, making a standard 8-ounce steak cost about $250.

Edible Gold

eating gold leaf.eating gold leaf.
Photo credit: bart4u via Canva.

For those with extravagant taste, edible gold is the perfect way to both flaunt and consume wealth. While it’s typically used as a garnish for overpriced menu items at restaurants here and there, a few grams can be purchased for roughly $70. Edible gold should be at least 23 karat. Anything less could have other inedible metals included. Take a look at this dish of Edible Champagne with Gold Leaf.

Kopi luwak Coffee

civet coffee.civet coffee.
Photo credit: Yuliya Drazdovich via Canva.

Kopi luwak is the world’s most expensive coffee, made from beans that have passed through the digestive system of a civet, a cat-like animal, and sometimes called “civet cat coffee”. Counterfeit versions of this coffee are rampant, but genuine Kopi luwak can cost around $150 for 100 grams of beans. The flavor is said to be musky, yet smooth, with a heavy body and caramel and and earthy notes that are beloved for connoisseurs. It has also been said to taste of the “jungle”. We will leave it to you to decide what that means.

Vanilla Beans

vanilla beans.vanilla beans.
Photo credit: muchemistry via Canva.

Vanilla beans are a beautiful and fragrant pod from a variety of orchid. They are labor intensive to create, requiring hand-pollination during a short window of time while the flower is blooming. The price will vary depending on type of vanilla bean and where they were grown, but prices can be as high as $10 a bean. Try vanilla bean in a simple shortbread cookie to highlight its delicate, floral flavors.

Foie Gras

foie gras.foie gras.
Photo credit: SpiritProd33 va Canva.

Foie gras, a rich and fatty delicacy, is typically made from force-fed goose liver. There are now ethical alternatives emerging, such as La Pateria de Sousa’s “ethical foie gras” from Spain, which can cost up to $700 per kilogram (a little over 2 pounds). Sousa’s farm provides an abundance of foods to his geese, all of which grow on the property, including figs to acorns. Herbs such as yellow bush lupine seeds give his foie gras the characteristically yellow color of foie gras that is usually produced through the force-feeding process using corn.

Gooseneck Barnacles

goose barnacles.goose barnacles.
Photo credit: sbossert via Canva.

Gooseneck barnacles (Percebes) from Galicia, Spain are incredibly difficult to harvest, with fishermen risking their lives to collect them from surf-smashed rocks. As a result, a good harvest can fetch over $500 per kilogram. To prepare, they can be simply steamed in a flavorful stock. To eat, pierce the outer skin near the “hoof,” tearing it off with your fingernails, and then bite off the entire pink stalklike flesh. Sounds odd, we know, but aficionados say they are delectable.

Matsutake Mushrooms

matsutake.matsutake.
Photo credit: y-studio via Canva.

Matsutake mushrooms, Japan’s answer to black truffles, can be sold for up to $2,000 per kilogram. They are at their peak in autumn and are prized for their meaty texture, strong, even spicy aroma, and earthy, piney taste. They are so beloved, they are even given as gifts. Their cost is due to several reasons. An invasive worm has attacked those in the wild, and yet they are also difficult to cultivate. In addition they only produce one harvest a year.

Saffron

saffron.17 Of The Most Expensive Foods In The World
Photo credit: emer 1940 via Canva.

Saffron is a valuable spice, with a subtle and fragrant aroma and flavor, derived from the flower of the crocus sativus plant, also known as the “saffron crocus.” Although believed to have originated in Greece, it is now primarily cultivated in Iran, Greece, Morocco, and India. While some small-scale production of saffron exists in the United States, most of the saffron found in the country is imported. Premium Saffron is currently about US$113 an ounce.

To get the most flavor and color out of saffron, grind 2 teaspoons of saffron threads with a mortar and pestle, or crush with fingertips. Then, add ¼ cup (60 ml) of warm water and allow it to cool. This vibrant elixir can be used to prepare paella, buttery saffron rice, and special desserts. Try it in this recipe for Moroccan Chicken with Preserved Lemons & Olives.

Bird’s Nest Soup

bird's nest soup.bird's nest soup.
Photo credit: Rufous52 via Canva.

Swiftlets are a type of bird whose nests are used to make bird’s nest soup, a popular Chinese delicacy praised for its supposed curative properties. White swiftlet nests are a relative bargain at $2000 per bowl compared to the prized red swiftlet nests, which can fetch up to $10,000. We were going to say, “tastes like chicken”, but apparently Bird’s Nest Soup doesn’t have a lot of taste; its texture is similar to softened gelatin and jelly. Sound appealing?

Jamon Iberico de Bellota

jamon iberico.jamon iberico.
Photo credit: akstock via Canva.

If you’re willing to spend a hefty sum of $3,600, you can get your hands on a leg of jamon made from acorn-fed Iberico pigs, raised in western Spain. The buttery, umami-rich meat is considered a delicacy. It has a smooth texture, and an unctuous high fat content. It is usually served as is, thinly sliced.

Aceto Balsamic Vinegar

balsamic.balsamic.
Photo credit: tenzinsherab via Canva.

Not all vinegars are created equal, and traditional balsamic vinegar from Italy’s Modena region is certainly in a league of its own. Look for the D.O.P. certification and the label “Aceto Balsamico Tradizionale” to ensure authenticity. An aged 100 ml bottle can set you back around $180 or more. This is not the $4 bottle from the local store. In fact, the finer versions are used with restraint and more as a condiment, rather than an ingredient in a dish.

Ayam Cemani Black Chicken

black chicken.black chicken.
Photo credit: Lurida via Canva.

Originating from Indonesia, the Ayam Cemani black chicken is a rare breed with everything, except for its blood, being pitch black – from its feathers to its flesh, tongue, and organs. A pair of these chickens can cost $5,000.

Yubari Melon

Yubari Melon.Yubari Melon.
Photo credit: yukimco via Canva.

What is it about melons? The Yubari melon is the most expensive melon in the world, grown on the Japanese island of Hokkaido. In 2022, a pair of Yubari melons was sold for nearly $28,000, making it a true luxury item. We love melon, but maybe not that much.

Pule

donkey.donkey.
Photo credit: Roberta Lorenzi via Canva.

Made from donkey’s milk on a small farm in Serbia, pule is the world’s most expensive cheese, costing as much as $1700 per pound. Its price is justified by the fact that donkey milk is notoriously difficult to produce, with one donkey yielding only about 0.85 cups of milk per day, requiring three daily milkings to prevent injury to the udder. More than three gallons of donkey milk are necessary to produce a pound of cheese. Those cheesemakers are patient!

Abalone

abalone.abalone.
Photo credit: Jonathan Austin Daniels via Canva.

Australian abalone, technically a type of marine snail, is harvested off South Australia and can fetch $120 per mollusk. Licensed fisherman can harvest up to 7.5 tonnes of abalone meat per season, which can be worth up to $1 million domestically. The dangerous and challenging process of harvesting abalone involves free diving in the rough waters of the Southern Indian Ocean. And there are sharks there, too. Just saying.

18 of the World’s Deadliest Foods: How Many Are You Eating?

ackee.ackee.

Whether you eat to live, or live to eat, let’s make sure you live to see another day! These are some of the world’s deadliest foods. They can bring on extreme symptoms, ranging from paralysis to seizures, choking and even death, so don’t go tucking these into your lunchbox. Click to read 18 of the World’s Deadliest Foods: How Many Are You Eating?

10 Of The Worst Tasting Drinks People Pretend To Like

tops of soda cans.tops of soda cans.
Breakingpic via Canva.

Hold onto your taste buds, because we’re about to embark on a flavor-filled adventure through the realm of beverages! Sure, we all need water to survive, but let’s be real – drinks are so much more than just basic hydration. Recently, the question of which beverages people secretly think taste awful sparked a fiery debate. Boozy elixirs, non-alcoholic refreshments, and everything in between were thrown into the mix. Brace yourself as we unveil the truth behind the drinks we pretend to love. Get ready for a wild ride of taste revelations! Read 10 Of The Worst Tasting Drinks People Pretend To Like

14 Of The Craziest Hacks People Use Mayonnaise For – Even In The Bedroom!

man shocked.man shocked.
Photo credit: Andrea Piacquadio via Canva.

After you click through this slide show you will never look at a jar of mayo the same way again. Trust us. Click for 14 Of The Craziest Hacks People Use Mayonnaise For – Even In The Bedroom!

Save Your Dog’s Life by Avoiding These 12 Foods

Pug with popcorn.Pug with popcorn.

Our dogs bring so much to our lives, and we spend time every day walking them, feeding them, and generally addressing their well-being. But did you know that some commonly found foods – that might in your kitchen or somewhere your dog can reach, right now – could be deadly for your pooch? Here are 12 foods you should never feed or allow your dog to accidentally ingest.

To be prepared, keep the contact details of your local veterinarian, the nearest emergency clinic, and the ASPCA Animal Poison Control Center (888-426-4435) at hand.

Click here for Save Your Dog’s Life by Avoiding These 12 Foods

Don’t Fall For These 17 Foods That Pretend To Be Healthy

coconut oil.coconut oil.
Photo credit: DanaTentis via Canva.

Have you heard the term “Dr. Google”? That’s when you turn to search engines and the Internet to provide health and medical information – and unless you know how to vet sources, it is a mine field of faulty information. Here are 17 foods that you might have heard are “healthy”, but we have the whole story. PS: the moment a food becomes a trend, research carefully. We’re looking at you bulletproof coffee!

Click for Don’t Fall For These 17 Foods That Pretend To Be Healthy

You Might Also Be Interested To Read



We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Belli Health
Logo
Shopping cart